Badminton Danmark

I dag begynder Badmintonligaens kvartfinaler

09-02-2016 10:53 |  Badminton.dk |  Jonas Kildegaard Rasmusen
I aften går det løs i Badmintonligaens slutspil, hvor de første kvartfinaler spilles.

Heldigvis skal vi ikke vente længe på mere badminton efter, Yonex DM2016 fik kåret sine nye danmarksmestre i søndags. For i aften kl.19.00 går det løs i Badmintonligaens kvartfinaler.

Husk at alle kampe streames direkte på vores nye streamingtjeneste i samarbejde med Zibrasport.

Klik her for at streame kvartfinalekampene live. 

Det er selvfølgelig også muligt at følge med i de fire kvartfinaler på via livescore og på vores Badminton Danmark-app.

Kvartfinalerne bliver spillet over to indbyrdes kampe, og der afvikles derfor ikke Golden Set i den første kamp.

Kamprækkefølge og holdopstillinger for Badmintonligaens kvartfinaler:
Greve – Solrød Strand

Rækkefølge: DS, HD, MD, DD, 1. HS og 2. HS.


Greve

Solrød Strand

1. MD

Mikkel Delbo Larsen

Ditte Søby Hansen

Niclas Nøhr

Lena Grebak

1. DS

Amalie Hertz Hansen

Mia Blichfeldt

1. HS

Brice Leverdez (EU)

Rasmus Fladberg

2. HS

Joachim Persson

Jacob Nilsson (EU)

1. DD

Rikke Søby Hansen

Isabella Nielsen

Amanda Madsen

Joan Christiansen

1. HD

Jacco Arends (EU)

Jelle Maas (EU)

Alexander S Bond

Filip Myhren (EU)



Vendsyssel – Værløse
Rækkefølge: DS, MD, DD, 1. HS, HD og 2. HS.


Vendsyssel

Værløse

1. MD

Zvonimir Durkinjak (EU)

Maria Helsbøl

Rene Mattisson

Emma Wengberg (EU)

1. DS

Camilla Sørensen

Line Kjærsfeldt

1. HS

Ville Joonas Lång (EU)

Rasmus Messerschmidt

2. HS

Peter Mikkelsen

Mikkel Mikkelsen

1. DD

Josephine Van Zaane

Kati Tolmoff (EU)

Thilde Mattisson

Julie Finne-Ipsen

1. HD

Lasse Mølhede

Jonatan Nordh (EU)

Søren Gravholt

Nikolaj Overgaard


Højbjerg – Skovshoved
Rækkefølge: HD, 2. HS, DD, 1. HS, MD og DS.


Højbjerg

Skovshoved

1. MD

Jakob Staael

Emilie Juul Møller

Joachim Fischer

Christinna Pedersen

1. DS

Alexandra Bøje

Tine Baun

1. HS

Kasper Dinesen

Emil Holst

2. HS

Morten Brødbæk

Christian Lind Thomsen

1. DD

Line Nørgaard

Nanna Vestergaard

Anne Skelbæk

Kamilla Rytter Juhl

1. HD

Morten Skrøder Bødskov

Mathias Bay-Smidt

Mads Conrad-Petersen

Carsten Mogensen


Odense – Team Skælskør-Slagelse
Rækkefølge: DS, 2. HS, HD, DD, MD og 1. HS.


Odense OBK

Team Skælskør-Slagelse

1. MD

Frederik Søgaard

Sara Thygesen

Mads Pieler Kolding

Selena Piek (EU)

1. DS

Henriette Jensen

Mette Poulsen

1. HS

Raul Must (EU)

Hans-Kristian Vittinghus

2. HS

Steffen Rasmussen

Kim Bruun

1. DD

Camilla Martens

Maiken Fruergaard Sørensen

Jenny Nystrom (EU)

Sonja Pekkola (EU)

1. HD

Patrick Bjerregaard

Mikkel Normann

Kim Astrup Sørensen

Anders Skaarup Rasmussen



 


Nyheder fra Badminton Danmark




Nyheder fra klubber




Like BadmintonPeople på Facebook





Cookies
 
Delete item?