Badminton Danmark

RSL/FZ Forza Ungdomselite DM 2018: Her er alle vinderne

08-04-2018 19:31 |  Badminton.dk |  Jonas Rasmussen
Vi har nu fået kåret alle de nye ungdomsdanmarksmestre til RSL/FZ Forza Ungdomselite DM 2018 for U13-U19-spillere. Få et overblik over, hvordan finalerne udspillet sig til mesterskabet og hør reaktioner fra nogle af vinderne.

Herresingle:
U13: Alexander Ringbæk, Hillerød vs. Nikolaj Søgaard Rasmussen, Kolding BK: 21-9, 21-6
U15: Christopher Vittoriani, Skovshoved vs. Victor Ørding Kauffmann, Gentofte: 21-13, 25-23
U17: Magnus Johannesen, Aalborg Triton vs. Philip Kidmose Henriksen, Ikast: 21-14, 18-21, 21-19
U19: Philip Klindt, Ikast vs. Jesper Toft, Højbjerg: 21-18, 22-20

U19-danmarksmesteren i herresingle, Philip Klindt fra Ikast, havde en kvartfinale som sit bedste resultat ved UDM indtil i dag - nu kan han kalde sig vinder af RSL/FZ Forza Ungdomselite DM 2018 i herresingle.
Klik her og se billeder af alle vinderne på vores Instagram-profil

Damesingle:
U13: Norah Jeppesen, Værløse vs. Sarah Skriver, abc Aalborg: 21-17, 21-14
U15: Anna Siess Ryberg, Hvidovre vs. Frederikke Nielsen, Lillerød: 21-16, 21-12
U17: Frederikke Lund, Solrød Strand vs. Amalie Schulz Terp-Nielsen, Kolding BK: 22-20, 14-21, 21-16
U19: Line Christophersen, Gentofte vs. Michelle Skødstrup, Greve: 21-12, 20-22, 21-17

Hør her, hvorfor RSL/FZ Forza Ungdomselite DM er med til, at den nykårede U13-danmarksmester i damesingle, Norah Jeppesen, føler sig som noget helt specielt:

Herredouble:
U13: Mike Vestergaard/Jonathan Melgaard, Højbjerg/Solrød Strand vs. Mads Emil Monke/Calvin Lk, Herning/Højbjerg: 23-21, 21-16
U15: Victor Ørding Kauffmann/Mads Juel Møller, Gentofte/Højbjerg vs. William Kryger Boe/Christopher Vittoriani, Odense OBK/Skovshoved: 21-12, 21-12
U17: Rasmus Prasz Espersen/Sebastian Grønbjerg, Holbæk/Ikast vs. Nikolaj Mangor/Mouritz Troels Munk, Lillerød/Skovshoved: 21-14, 14-21, 21-14
U19: Karl Thor Søndergaard/Daniel Lundgaard, Gentofte/Værløse vs. Paw Eriksen/Mads Thøgersen, Odense OBK: 21-16, 21-19

To glade U17-danmarksmestre i herredouble, Rasmus Espersen og Sebastian Grønbjerg fra Holbæk og Ikast, glæder sig over at vise, at de var de bedste.

Damedouble:
U13: Sarah Skriver/Norah Jeppsen, abc Aalborg/Værløse vs. Sarah Juel Møller/Lærke Thomsen, Højbjerg/Kolding BK: 21-13, 21-11
U15: Anna Siess Ryberg/Simona Pilgaard, Hvidovre/Kolding BK vs. Emilia Nesic/Maiken Slorup Johansen, Kolding BK/Viby J.: 21-8, 19-21, 21-13
U17: Frederikke Lund/Amalie Cecilie Kudsk, Solrød Strand vs. Laura Fløj Thomsen/Sofie Løth Topp, abc Aalborg: 14-21, 21-11, 21-13
U19: Amalie Magelund Krogh/Freja Ravn Nielsen, Greve/KMB2010 vs. Line Christophersen/Alexandra Bøje, Gentofte/Højbjerg: 21-17, 21-17

Sidste år vandt de U17 DM, i år vandt de U19 DM. Nu ser Amalie Magelund Krogh/Freja Ravn frem til at forsvare RSL/FZ Forza Ungdomselite DM-titlen igen til næste år.

Mixeddouble:
U13: Sofie Røjkjær Kjøbsted/Mike Vestergaard, Brønderslev/Højbjerg vs. Sarah Skriver/Jonathan Melgaard, abc Aalborg/Solrød Strand: 21-13, 24-26, 21-15
U15: Mette Werge/William Kryger Boe, Hvidovre/Odense OBK vs. Victor Ørding Kauffmann/Anna Siess Ryberg, Gentofte/Hvidovre: 21-15, 21-16
U17: Sebastian Grønbjerg/Clara Graversen, Ikast/Viby J vs. Rasmus Prasz Espersen/Christine Busch Andreasen, Holbæk/KMB2010: 21-17, 22-20
U19: Jesper Toft/Alexandra Bøje, Højbjerg vs. Amalie Magelund Krogh/Daniel Lundgaard, Greve/Værløse: 21-17, 18-21, 21-12

Hør William Boe og Mette Werges reaktion på at blive ungdomsdanmarksmester her:

Stort tillykke til alle medaljevindere, og tak til alle deltagere for tre dejlige dage i Greve Idrætscenter til RSL/FZ Forza Ungdomselite DM 2018.


 


 

BadmintonPeople.dk | BadmintonPeople.com | BordtennisPortalen.dk | Atletik-Motion.dk | RoPortalen.dk | BowlingPortalen.dk | KeglePortalen.dk | PetanquePortalen.dk | DJUportalen.dk | Folkedanseren.dk
ClubPeople.com | Intersite.dk | Foreningsweb.dk

Annoncelinks: Allskin.dk | ConCor - IT-konsulenter | LeoVegas SPORT

Delete item?