Cookies
  
U13 og U11 Talenttræning på Fyn
Klub: Badminton Fyn
Publiceret af: Søren Tipsmark
Dato: 01-07-2014 15:16:49
Kategori: Generelt
     

Badminton Fyn indbyder til fællestræning for de bedste U13 og U11 spillere på Fyn i sæsonen 2014/15.

Formålet er at samle de største fynske talenter i de 2 aldersgrupper, for dermed at udvikle spillernes individuelle færdigheder sammen med spillere på deres eget niveau.
Thomas Nielsen, der er U13 landstræner, vil komme 1-2 gange i løbet af sæsonen og være ansvarlig for træningen. Han vil samtidigt være med til at lægge den røde tråd gennem træningerne.
Kredstræningen danner grundlag for udtagelse af spillere til Kredsmatch og Danish Junior Cup.
Hovedtrænere på fællestræningerne er Mia Sejr og Anette Damgaard.
I forbindelse med et par af træningerne, vil klubtrænere blive indbudt til at være med og få inspiration til den daglige træning i klubberne.

Der er fællestræninger på følgende fredage:

5/9, 19/9,3/10, 24/10, 14/11, 6/12 2014
9/1, 30/1, 6/3, 20/3 2015
Der kan være ændringer i datoer, da haltider pt. ikke er helt på plads.

Træningerne vil vare 2-3 timer. Placeringer og tider vil blive meldt ud, når de er faldet endeligt på plads.

De udtagne spillere er:

U13piger:

-       Louise Bjørnskov (Ullerslev)

-       Emma Sonberg Bøjsen(DHBK)

-       Sofie Skov Kjærgaard (Nr. Lyndelse)

-       Katrine Stenderup (Middelfart)

-       Marie Storkholm (Bøgebjerg)

-       Signe L. Petersen (Svendborg)

U13drenge:

-      William K. Boe (OBK)

-       Valdemar Gustav René (Nr. Lyndelse)

-       Christian Schou (OBK)

-       Jonas M.Iversen (OBK)

-       Mathias Rytter (OBK)

-       Lukas Holmtoft (OBK)

-      Tobias Spillemose(DHBK)

-      Gustav Sandvei (OBK)

-      Mads Emil (OBK)

-       Nikola Lyø(OBK)

-      Tobias Flindt (DHBK)

U11 piger:

-      Lærke Tolstrup Hvid(DHBK)

-      Nikoline Faurbye(Næsby)

-      Anne Sofie Schwartz(OBK)

-       Jasmin Jepsen (Svendborg)

-      Sofie Overbeck(Næsby)

-      Anna Horvath (Nr.Lyndelse)

U11drenge:

-       Steven Parnasalu (OBK)

-       Hjalte Johansen (Næsby)

-      Elias la Cour Boe(OBK)

-      Jonathan Larsen(Næsby)

-       Luka Bay Hammer (Nr. Lyndelse)

-      Tobias Kej(Krogsbølle)

-      Christoffer Kjær Jacobsen (Næsby)

-      Walther Weismann(Middelfart)




 

 

Badminton Fyn
Degnevangen 8
5762 V. Skerninge


Nyheder fra Badminton Danmark

29.03.2011
29.03.2011
28.03.2011
28.03.2011