Cookies
  
Udtagelse til Danish Junior Cup 2015
Klub: Badminton Fyn
Publiceret af: Lars Lyskjær
Dato: 11-09-2015 10:58:28
Kategori: Generelt
     

Udtagelse til Danish Junior Cup 2015´s Fynske hold
Holdkampe d. 12. – 13. oktober 2015 (efterårsferien)

Praktisk vedr. udtagelsen.

Badminton Fyn har udtaget spillere, som fremgår nedenfor, til at repræsentere Fyn til Danish Junior Cup i efterårsferien.

Vi vil efter endelig tilmelding af spillerne fremsende supplerende oplysninger.

Egenbetaling til Danish Junior Cup udgør kr. 600,00 pr. spiller som bl.a. går til mad, overnatning samt to RSL Fyn T-shirts.
Overnatning foregår i Tåstrup Idrætscenter.

Danish Junior Cup spilles i Tåstrup og omegn og det påhviler forældre/andre at sørge for at spillere kommer til Taastrup søndag d. 11/10 ca. kl. 20.00 og at de igen afhentes tirsdag d. 14/10 ca. kl. 16.00.
Der er en del spillere som allerede er på sjælland og der kan sikkert arrangeres noget samkørsel for dem som kommer fra Fyn om søndagen.

Hvert hold tildeles en coach og en holdleder. Hvis nogle forældre ønsker at overnatte i Tåstrup hallerne, så bedes dette meddeles ved tilmelding.

Klubberne bedes give spillerne besked om udtagelsen til Danish Junior Cup.

Klubberne bedes efterfølgende meddele Badminton Fyn, hvorvidt spilleren ønsker at deltage.

Herefter tages stilling til, om der er spillere nok til at stille et hold.

OBS.
Deadline for tilbagemelding fra klubberne onsdag d. 16. september 2015 til Julie Boe på mail juliekboe@gmail.com , evt. tlf. 24255038

Danish Junior Cup 2015

U13
Drenge:
William Kryger Boe OBK
Jonas Meyer Iversen OBK
Christian Egdal Schou OBK
Tobas Spillemose OBK
Steven Parnasalau OBK

Piger:
Lærke Hvid Dalum Hjallese
Nicoline Faurby Næsby
Anna Sofie S Hansen OBK
Signe L Pedersen Svendborg
Tilde Sørensen OBK

U15
Drenge:
Valdemar Gustav Rene Nr Lyndelse
Mathias Rytter Reus OBK
William Viktor Rene Jørgensen Nr Lyndelse
Alfred Thorup OBK
Magnus Søgaard Pedersen OBK

Piger:
Rikke Pedersen OBK
Annika Løgstrup Henriksen Kerteminde
Caroline Borup Jeppesen Nr. Lyndelse
Kathrine Sofie Meng  Middelfart
Laura Ringsted Andersen Næsby

U 17:
Drenge:
Mads Thøgersen OBK
Paw Eriksen OBK
Simon Nguyen OBK
Oliver Gram OBK
Emil Lund Brudlykke Dalum Hjallese

Piger:
Julie Nielsen Middelfart
Lykke Rasmussen Nr. Broby
Sarah Thorsager Middelfart
Julia Mortensen  Middelfart
Simone Fogmann OBK



 

 

Badminton Fyn
Degnevangen 8
5762 V. Skerninge


Nyheder fra Badminton Danmark

29.03.2011
29.03.2011
28.03.2011
28.03.2011